Wcześniejsza edukacja to szansa na rozwój dziecka

Szanowni Państwo,
Członkowie Rady Rodziców Przedszkoli
Przedszkole, w którym Wasze dzieci zdobywają pierwsze doświadczenia edukacyjne, co roku starannie przygotowuje najstarsze roczniki do przekroczenia progu szkoły.
Ostatnie lata są wyjątkowe, ponieważ proces ten objął młodsze dzieci. Dziś już w prawie 90% szkół podstawowych przebywają 6 -latki, a szkole zaufało ponad 350 tysięcy rodziców młodszych dzieci. W najbliższym czasie i Wy staniecie przed taką decyzją.
Przyszły rok szkolny jest ostatnim, w którym rodzice sześciolatków będą samodzielnie decydować o wcześniejszej edukacji swoich dzieci. Od tego, ilu rodziców dzieci urodzonych w roku 2007 zadecyduje o rozpoczęciu ich nauki w szkole będzie zależało, w jaki sposób rok później szkoły zorganizują obowiązkową już wówczas naukę 6-latków i tych 7-latków, które w wieku sześciu lat pozostały w przedszkolu.
Obniżenie wieku szkolnego jest cywilizacyjną szansą na lepsze przygotowanie dzieci do dorosłego życia. Jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata i szansą na rozwój potencjału dziecka. Dlatego z pełnym przekonaniem zachęcam tych z Państwa, których dzieci urodziły się w 2007 roku, szczególnie w pierwszej połowie, by zdecydowali się Państwo na ich wcześniejszą naukę w szkole. Nie wahajcie się, Wasze dzieci znakomicie sią tam odnajdą. Znajdą się pod troskliwą opieką kompetentnych nauczycieli. Będą uczyły się w dostosowanym do ich wieku tempie, a zajęcia będą dostosowane do ich indywidualnych możliwości.
Ministerstwo Edukacji Narodowej od początku szczegółowo monitoruje, jak przebiega proces obniżania wieku szkolnego. Mam przed sobą badania i analizy, których wyniki przekonują mnie, że decyzja o obniżeniu wieku szkolnego była dobrym posunięciem. Pozwalają na stwierdzenie, że dzieci
młodsze osiągają w szkole porównywalne a nawet lepsze wyniki od starszych uczniów.
Aby pomóc Państwu w podjęciu tej ważnej dla przyszłości Waszego dziecka decyzji, zainicjowałam cykl działań upowszechniających wiedzę na temat obniżenia wieku szkolnego.
Dyrekcja Waszego przedszkola będzie w najbliższych miesiącach organizowała liczne spotkania z dyrektorami i nauczycielami szkół podstawowych, w których uczyć się będą Wasze dzieci. To znakomita okazja, by zapytać ich o to, jak wygląda nauka w I klasie. Poproście o dostosowanie tych spotkań do Waszych oczekiwań. Zapytajcie o możliwość wizyty Waszych dzieci w szkole, o zorganizowanie tam dla nich wspólnych zajęć i lekcji z uczniami. Takie działania pomogą Waszym dzieciom przygotować się do łagodnego pokonania drogi z przedszkola do szkoły, a Państwu da okazję do zadania wielu pytań i wyjaśnienia wątpliwości.
Rada Rodziców ma realny wpływ na to, co dzieje się w przedszkolu. Gorąco zachęcam Was do współpracy z dyrekcją i szkolną Radą Rodziców szkoły, w celu wypracowania takich pomysłów, które pozwolą zdobyć wiedzę potrzebną do podjęcia decyzji o rozpoczęciu przez 6 -latka nauki w I klasie.
Zachęcam też Waszą Radę do udziału w drugiej edycji konkursu „Mam 6 lat”, który promuje m.in. dobre praktyki podejmowane przez Rady Rodziców na rzecz przygotowania dzieci przedszkolnych do rozpoczęcia nauki w szkole. Regulamin konkursu oraz wszelkie szczegóły dotyczące jego przebiegu znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.men.gov.pl/6latek
Szanowni Państwo,
liczę na Waszą pomoc, zaangażowanie oraz współpracę. Naszym wspólnym celem jest jak najlepsze przygotowanie dzieci do nowego etapu na ich edukacyjnej ścieżce oraz stworzenie warunków do spotkania z przyjazną szkołą. Wiem, że będziecie wspierać dyrektora przedszkola i nauczycieli w tym ważnym zadaniu, a rodzicom innych przedszkolaków posłużycie mądrą radą.
Krystyna Szumilas
minister edukacji narodowej

Pod adresem http://www.men.gov.pl/mam6lat znajdą Państwo do pobrania plakat i ulotkę.